W dniu 21 września 2007r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie z okazji obchodów „ Europejskiego Dnia Bez Samochodu”. W obchodach tego święta uczestniczyliśmy po raz 3. Organizatorami festynu był Urząd Miasta Lublin Departament Pierwszego Zastępcy Prezydenta Wydział Ochrony Środowiska. Festyn odbył się w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 16 – 22 września, i w tym roku przebiegał w myśl hasła przewodniego tegorocznej kampanii: „Ulice dla Ludzi”. Głównym tematem tegorocznych obchodów było bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drogach. Celem inicjatywy o charakterze ogólnoeuropejskim była promocja zrównoważonego transportu oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczania korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu. W bieżącym roku uczestniczyliśmy w imprezie zorganizowanej ponownie, jak w roku ubiegłym na Placu Litewskim (zdjęcia) , z tym wyjątkiem, że miejscem zbiórki uczestników był  Plac Wolności. Ze szkoły wyruszyliśmy po sprawdzeniu stanu technicznego rowerów, przypomnieniu zasad i przepisów bezpiecznego poruszania się po ulicach i ścieżce rowerowej. W drodze na Plac Wolności zajechaliśmy także do Parku Ludowego, gdzie odpoczęliśmy i zjedliśmy drugie śniadanie. Po przyjeździe na miejsce zbiórki powitani zostaliśmy przez organizatorów imprezy. O godz. 11.00 wszyscy uczestnicy festynu na rowerach przejechali na Plac Litewski. Przejazd był bardzo atrakcyjny. Policja wstrzymała ruch uliczny na trasie przejazdu. Za motorem policyjnym, który jechał na sygnale jechali rowerzyści na czele z przedstawicielami władz miasta. W trakcie przejazdu licznie zebrani przechodnie pozdrawiali nas i fotografowali. Po dotarciu na miejsce imprezę uroczyście otworzył Prezydent Lublina Adam Wasilewski. Uczniowie od organizatorów otrzymali balony, ulotki, naklejki z okazji obchodu „Europejskiego Dnia Bez Samochodu”. W trakcie festynu dla dzieci i młodzieży odbyły się zabawy i konkursy z nagrodami. Przeprowadzono konkurs o przepisach i bezpieczeństwie ruchu drogowego, konkurs dotyczący ochrony środowiska, konkurs sprawnościowy na rowerach.

Uczniowie z naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursach i zabawach (zdjęcia) zdobywając wiele nagród m. in. kamizelki odblaskowe do jazdy na rowerze, piłki do gry w koszykówkę, drobne upominki.Ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego pokazali sposoby udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy spotkania wypełniali ankietę dotyczącą Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu 2007. Pani Anna Parzymies i Pan Wojciech Pojęta udzielili wywiadu dla radia. Promowano także ekologiczną komunikację miejską, można było zwiedzać turystyczny trolejbus ZIU – tek, dokonać pomiaru zanieczyszczenia powietrza i natężenia hałasu. Fachowcy od ochrony środowiska tłumaczyli jak samochodowe spaliny zanieczyszczają powietrze. Była również promocja ścieżki rowerowej i znakowanie rowerów przez funkcjonariuszy policji.

Wycieczka bardzo się udała, dopisały humory i pogoda. Było ciepło i słonecznie.

Opiekunami na wycieczce byli Pani Ewa Drewniak, Pani Anna Parzymies i Pan Wojciech Pojęta.

Wrażenia uczniów z rajdu:

Na rajdzie było bardzo przyjemnie. Odbyło się wiele konkursów, uczniowie z naszej szkoły wygrali różne nagrody. Takie wycieczki powinny się powtarzać.

Julia Kosowska – kl.6d

Rajd rowerowy, który odbył się podczas Europejskiego Dnia Bez Samochodu był bardzo ciekawy. Najfajniejsze było to, że jechaliśmy za motorem policyjnym. Chciałabym, aby takich wycieczek było wiecej.

Kamila Golonka – kl.6d

Na rajdzie bardzo mi się podobało, ponieważ była miła atmosfera. Wzięłam udział w konkursie i wygrałam kamizelkę odblaskową. W trakcie festynu odbywało się wiele interesujących zabaw.

Katarzyna Myszka – kl. 6d

Podczas wycieczki rowerowej podobało mi się, ponieważ było dużo konkursów  na których można było wygrać ciekawe nagrody, m.in. piłki do koszykówki i odblaski. Wygrałem dwa konkursy. Otrzymałem 2 piłki do koszykówki i dwa odblaski. Zająłem także 3 miejsce w konkursie sprawnościowym na rowerze. W konkursie rywalizowałem z uczniami z liceum. Na rajdzie było super. Szkoda, że nie pojadę w następnym roku, kończę  szkołę podstawową.

Paweł Cąkała – kl.6e

21.09.2007 r. był wyjazd na rajd rowerowy. Byliśmy na Placu Litewskim, na którym był obchodzony „ Europejski Dzień Bez Samochodu”. Było bardzo fajnie. Chciałabym pojechać jeszcze raz na taką wycieczkę. Uważam, ze ten dzień powinien być obchodzony nadal.

Natalia Kostyła – kl.5a

Na rajdzie rowerowym było bardzo ciekawie. Były organizowane fajne konkursy. Moi koledzy i ja wygraliśmy nagrody. Gdy będzie organizowany za rok taki dzień, to chciałbym w nim uczestniczyć.

Karol Dudziacha – kl.6e

Na wycieczce było fajnie. Były konkursy w których brałam udział. Było też zabawnie i miło, bo dostaliśmy różne nagrody i prezenty od PKP.

Katarzyna Nadulska – kl.5a

21.09.2007 r. wyjechaliśmy z panią Ewą, Anią i panem Wojtkiem na wycieczkę rowerową. Było fajnie, miło i zabawnie. Były konkursy, dużo nagród. Jechaliśmy ścieżką rowerową. W drodze powrotnej dla chętnych uczniów były wyścigi na rowerach. Ten dzień był miły.

Weronika Listos – kl.5a

21.09.2007 r. był obchodzony „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Na Plac Litewski pojechaliśmy na rowerach. Było tam bardzo fajnie. Były konkursy i różne zabawy. Wygrałam dużo nagród w konkursach.

Anna Misztal – kl.5a

Na wycieczce rowerowej było bardzo fajnie. Najbardziej podobały mi się konkursy, w których wygrałam duże odblaskowe kamizelki. Na festynie rozdawane były balony. Były tez pokazy z pierwszej pomocy.

Olga Wierzchowska – kl.5c

Na wycieczce rowerowej na Plac Litewski bardzo mi się podobało, a w szczególności to, że mieliśmy cały pas ulicy dla siebie i jechaliśmy za motorem policyjnym. Moja koleżanka Olga trochę mnie wkurzała, ale poza tym było fajnie.

Patrycja Woźniacka – kl.5c