Szkoła z klasą 2.0

O PROJEKCIE

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła: Szkoła Podstawowa nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie została zakwalifikowana do ogólnopolskiego programu „Szkoła z klasą 2.0”. Jesteśmy jedną z 30 szkół przyjętych do Pilotażu 2.0.

W projekcie „Szkoła z klasą 2.0” uczestniczą:

p. Elżbieta Satowska - Dyrektor szkoły
p. Joanna Poniatowska - Koordynator projektu
p. Iwona Drozdowska – Orłowska
p. Wojciech Pojęta
p. Barbara Kosmala
p. Weronika Lameńska
p. Magdalena Stafińska
p. Anita Huzarek – Gwardjak
p. Joanna Dębska
p. Aleksandra Krzyżanowska

W listopadzie 2011 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły zostali poinformowani przez wychowawców klas o przystąpieniu do programu Szkoła z klasą 2.0. Zostali zapoznani z celem programu, a także zagadnieniami do przemyślenia, na podstawie których miały powstać kodeksy klasowe, a następnie kodeks szkolny. Kolejnym etapem były debaty klasowe przeprowadzone na godzinach wychowawczych we wszystkich klasach IV – VI naszej szkoły. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem dzieci. W wyniku tych debat powstały kodeksy klasowe, które były wstępem do przeprowadzenia debaty szkolnej i wprowadzały uczniów w zagadnienia TIK w naszej szkole.
Nauczyciele naszej szkoły zaangażowali się w realizację projektu Szkoła z klasą 2.0, przygotowali się merytorycznie do przeprowadzenia debat klasowych i opracowania wspólnie z uczniami kodeksów klasowych, mimo, że nie wszyscy przystąpili do programu.
W czwartek 8 grudnia 2011 r. w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie odbyła się debata szkolna przeprowadzona przez panią dyrektor Elżbietę Satowską. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas IV – VI, po trzech uczniów z każdej klasy. Wszyscy uczniowie siedzieli wokół stołu i byli do siebie zwróceni twarzami, dzięki czemu mogli obserwować swoich przedmówców.
Na wstępie pani dyrektor przypomniała uczniom, że celem spotkania jest wypracowanie szkolnych zasad korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także ułożenie roboczej wersji kodeksu 2.0 dotyczącego korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły. Prowadząca przypomniała również, na czym polega prawidłowa debata, zwracając uwagę między innymi na to, że każdy uczeń może wypowiedzieć swoje zdanie jak i kontrargumenty w sposób kulturalny. I tak rozpoczęła się debata wokół siedmiu zagadnień:

1. Ucz i ucz się z TIK.
2. Z informacji korzystaj samodzielnie i krytycznie.
3. Nie kradnij i nie daj się okraść.
4. Komunikujmy się.
5. Komputery pod ręką.
6. Bądź bezpieczny w sieci.
7. Nauczcie tego dorosłych.

W trakcie dwugodzinnej rozmowy powstała robocza wersja kodeksu 2.0, która zostanie zaprezentowana całej społeczności szkolnej. Pani dyrektor zadowolona z wysokiego poziomu dyskusji, pogratulowała uczestnikom debaty trafnie formułowanych opinii i wniosków.
Na zakończenie pani dyrektor poinformowała zebranych, że w naszej szkole będzie funkcjonowała bezprzewodowa sieć WI-FI. Uczniowie przyjęli to z entuzjazmem.

Strona główna | O PROJEKCIE | KODEKS 2.0 | ZADANIA | BLOGI | PRZYJAZNE STRONY | PLIKI | GALERIA | FESTIWAL2,0 | Mapa witryny