Nowości biblioteki Szkoły Podstawowej nr 30 w Lublinie
 
 
Kazimierz Szymeczko
„PoMOLowana historia”

     Mole Książkowe istnieją, ponieważ są pożyteczne, a wszystko co pożyteczne, powinno istnieć. Wśród żartów, psot i sporów opowiadają o chrzcie Polski, zaborach, powstaniach, hymnie narodowym, itp.  Można się od nich dowiedzieć: dlaczego w walce kosa może być groźniejsza od armaty, czy Kopernik był jedynie astronomem, dlaczego wydobywanie soli było wielkim przywilejem i o innych ciekawych sprawach.

 

     Pierwsza książka o Bartusiu doczekała się siedmiu wydań i wszystko wskazuje na to, że doczeka się siedmiu następnych. Na jej punkcie oszalały zarówno dzieci, jak i nauczyciele, co nie jest zbyt częstym zjawiskiem. Otrzymała nagrodę EDUKACJA XXI - najważniejszą nagrodę przyznawaną podczas Targów Książki Edukacyjnej! Ta książka, podobnie jak i poprzednia, tłumaczy znaczenie różnorodnych powiedzeń, które dorośli nazywają związkami frazeologicznymi. Nie jest to jednak żaden nudny podręcznik - na pewno świetnie się ubawicie czytając o perypetiach Bartusia.

 
Grzegorz Kasdepke
„Powrót Bartusia czyli CO TO ZNACZY... po raz drugi”

 

 
Beata Wróblewska
„Małgosia z Leśnej Podkowy”

     Nastoletnia Małgosia, mieszkająca w uroczej miejscowości pod Warszawą, opowiada o swojej rodzinie, przyjaciołach i codziennych zdarzeniach. Nawet najzwyklejszy dzień dostarcza jej mnóstwa przygód i wrażeń. Coraz bardziej samodzielna nastolatka często musi podejmować ważne dla siebie decyzje. W okresie „bałaganu w głowie i uczuciach” wszystko rejestruje i analizuje, czasem złości się i wyrzuca z siebie dużo pretensji. Wokół Małgosi są mądrzy dorośli i uporządkowany świat. W jej rodzinie szanuje się ludzi, buduje przyjaźnie i pielęgnuje znajomości. W domu Małgosi każdy ma swoje miejsce i nie musi o nie walczyć - wystarczy, by je zaakceptował.

 

     Peter Hatcher jest uczniem czwartej klasy. Największym jego problemem jest dwuipółletni braciszek Misiek. Peter jakoś sobie radzi, gdy w szkole Sheila mądrzy się i często mu dokucza. Nie przejmuje się także, że w domu mama każe mu ciągle szorować ręce i nie znosi zapachu żółwia Sliniaka. Prawdziwe kłopoty chłopiec ma z niesfornym Miśkiem: mały niszczy mu prace domowe, a w restauracji rozsmarowuje jedzenie na ścianie... Peter przełyka nawet to, że Misiek dostaje rolę w reklamie rowerków. Miarka jednak się przebiera, kiedy rozpieszczony braciszek... połyka Sliniaka! Szczęściem w tym nieszczęściu jest pojawienie się w domu psa... Żółwia.

 
Judy Blume
„Opowieści czwartoklasisty”

 

 
Grażyna Bąkiewicz
„Korniszonek”

     Jak uczyć się, nie ucząc? Oto ambitne zadanie, jakie stawia przed sobą tytułowy Korniszonek, rezolutny siedmiolatek, który szkołę traktuje jak plac zabaw. W tych wysiłkach wspiera go równie niesforny przyjaciel, czarodziej Mietek, mozolnie zgłębiający tajniki czarnej i białej magii. Czy osiągnął swój cel? Przekonaj się sam! „Korniszonek” to zabawna opowieść o dwóch urwisach, autorstwa Grażyny Bąkiewicz.

 

     Bohaterowie powieści są zwykłymi dziećmi. To, co czyni  Felixa, Neta i Nikę dziećmi szczególnymi, wynika z ich charakterów, umiejętności, zainteresowań i z kłopotów, w jakie wspólnie wpadają oraz oczywiście, ze sposobu, w jaki z tych kłopotów wychodzą. Zwariowane wynalazki, skarby, duchy, komputery, roboty, sztuczna inteligencja oraz niesamowite pomysły tworzą dynamiczną akcję, zachęcając do czytania powieści, której obie części uzyskały główną nagrodę literacką oraz tytuł Książki Roku 2005 polskiej sekcji IBBY (International Board on Books for Young People - Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych, zajmująca się upowszechnianiem dobrej książki dla dzieci i młodzieży).

  
 
Rafał Kosik
„Felix, Net i Nika oraz ...”
1. Gang Niewidzialnych Ludzi
2. Teoretycznie Możliwa Katastrofa

 

 
Joanne K. Rowling
„Harry Potter i Książę Półkrwi”

     Po nieudanej próbie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotów uczynić wszystko, by zawładnąć światem czarodziejów. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzędziem w jego ręku staje się jeden z uczniów. Czy jego plan się powiedzie? Tom szósty przygód Harry'ego Pottera przynosi cenne informacje o matce Voldemorta, jego dzieciństwie oraz początkach kariery młodego Toma Riddle'a, które rzucą nowe światło na sylwetkę głównego antagonisty Pottera. Na czym polega sekret nadprzyrodzonej mocy Czarnego Pana? Kto będzie nowym nauczycielem obrony przed czarną magią? Jaki jest cel tajemniczych i niebezpiecznych wypraw Dumbledore'a? Kto będzie wybranką serca Harry'ego? I wreszcie, kto jest tytułowym Księciem Półkrwi i jaka jest jego misja?

 

     „Opowieści z Narnii” to 7-częściowy cykl powieściowy autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Oksfordzie. Przetłumaczono je na 29 języków i sprzedano w ponad 85 milionach egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego.

Proponowana przez autora kolejność czytania tomów:
1. Siostrzeniec czarodzieja
2. Lew, czarownica i stara szafa
3. Koń i jego chłopiec
4. Książę Kaspian
5. Podróż Wędrowca do Świtu
6. Srebrne krzesło
7. Ostatnia bitwa
 
Clive Staples Lewis
„Opowieści z Narnii”

 

 
Małgorzata Musierowicz
„Żaba”

     1 maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej „Żaba Schoppe”, siostra Fryderyka i Wolfiego, obchodziła swoje 15 urodziny. Wypadki tego dnia spowodowały, że zawsze super zorganizowana Żaba, spojrzała na świat przez swe okulary i zobaczyła go nie tylko z punktu widzenia swojej żabiej osoby, ale też przejęła się życiem innych, zwłaszcza Róży, Fryderyka i...

 

     „Wierszyki łamiące języki” to kolejny tom pełen szalonych rymów, wymagających językowego mistrzostwa, by nie potykać się w trakcie czytania. Tym razem książeczka w dowcipny i wirtuozersko absurdalny sposób opisuje zwierzęta, tak duże i egzotyczne, jak i te ledwo widoczne, bardzo znane jak kotek czy królik i mniej znane, takie jak bzyg czy trznadel. Książka wzbogacona jest o charakterystyczne kolaże autorki, znane już z wcześniejszych tomików.

 
Małgorzata Strzałkowska
„Wierszyki łamiące języki”

 

 
Małgorzata Strzałkowska
„Gimnastyka dla języka”

     Kolejny tom wierszy dla dzieci uznanej i nagradzanej autorki. Z właściwą sobie łatwością rymowania, lekkością i dowcipem bawi się ona słowami i do zabawy wciąga czytelnika. Książka została zilustrowana kolażami samej autorki (wyklejanymi we wtorki, a niektóre kartki także we czwartki) i wzbogacona o płytę CD, na której Piotr Fronczewski i Kevin Aiston w mistrzowski sposób interpretują wiersze z tomiku.

Próbka poezji Małgorzaty Strzałkowskej z tomiku Gimnastyka dla języka (i Polaka, i Anglika)

POWRÓT