23 października 2006

Po raz szósty już nauczyciele bibliotekarze na całym świecie obchodzili swoje święto – Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych.

Dla uświetnienia tego dnia i podkreślenia jego wyjątkowego charakteru przygotowałyśmy:

&   wystawę w gablocie przy bibliotece i w pokoju nauczycielskim,

&   pracę z tekstem o książce w klasach czwartych,

&   wizytę w bibliotece Gimnazjum nr 3 w Lublinie – obejrzenie wystawy okolicznościowej, prezentacji multimedialnej o historii papieru i papiernictwa oraz udział w warsztatach papierniczych.

Na naszej wystawie czytelnicy mogli zapoznać się z informacjami, skąd wzięło się święto bibliotek szkolnych i jaki jest jego cel, przeczytać wypowiedzi znanych postaci o książce i bibliotece oraz wiersze, a także pośmiać się z zabawnych plakatów dotyczących biblioteki i czytelników.

Nauczyciele języka polskiego podjęli się tego dnia opracowania w klasach czwartych tekstu Patricii Wrightson „Czarodziejski dywan".* Jest to opowiadanie o książce i jej znaczącej roli w życiu każdego człowieka. Zdaniem autorki to „klucz, który otwiera czarodziejskie dywany ukryte w naszych głowach”.

Tego dnia także grupa uczniów z klasy VIb oraz grupa uczennic z koła bibliotecznego odwiedziła zaprzyjaźnioną z nami bibliotekę Gimnazjum nr 3. Nasze koleżanki zaprezentowały nam wystawę okolicznościową, na której zamieściły m. in. strofy na cześć papieru oraz przykłady różnych współczesnych papierów użytkowych. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii papieru i papiernictwa, w tym o perełce papiernictwa polskiego, najstarszej papierni na terenach polskich - w Dusznikach.

Panie przygotowały także niespodziankę – warsztat papierniczy. Uczniowie, nieco domową metodą, mogli sami spróbować wytworzyć papier czerpany. I to wzbudziło wśród nich duże zainteresowanie. Na pamiątkę wizyty każdy otrzymał zakładkę do książek z hasłem tegorocznych obchodów święta.

Następnego dnia, 24 października, kolejna grupa uczniów naszej szkoły, tym razem z klasy Ve wybrała się do biblioteki Gimnazjum, by zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi specjalnie na Święto Bibliotek Szkolnych.

Pani Aneta Szadziewska – nauczyciel bibliotekarz z Gimnazjum nr 3 oprowadziła uczniów klasy VI b i uczennice z koła bibliotecznego po wystawie przygotowanej specjalnie na tę okazję. Można było poczytać strofy na cześć papieru i obejrzeć różnorodne przykłady współczesnych papierów użytkowych.

Tu uczniowie z zainteresowaniem oglądają papier czerpany z widocznym znakiem wodnym (tzw. filigran).

Ciekawość wzbudziły także przygotowane przez nauczycielki z Gimnazjum akcesoria do produkcji papieru metodą domową.

Uczennice próbują swoich sił w wytwarzaniu papieru pod czujnym okiem pani Ewy Osoby- nauczyciela bibliotekarza, a tu mogą już obejrzeć i dotknąć gotowy wyrób

Na koniec wizyty w Gimnazjum uczniowie wpisywali się do kroniki zaprzyjaźnionej biblioteki oraz zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami.

* Wrightson P., „Czarodziejski dywan” w: „Świerszczyk”  2001 nr 5 s.11.